Strona główna / Co robimy / Współpraca

Współpraca

Dotacja celowa MOPS

Fundacja realizuje zadanie publiczne pn. „Prowadzenie kuchni/jadłodajni dla osób bezdomnych w zasobach lokalowych Oferenta na terenie Gminy Miejskiej Kraków", w okresie od 1 października 2020r. do 30 września 2023r. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Fundacja zrealizowała zadanie publiczne pn. „Prowadzenie kuchni/jadłodajni w zasobach lokalowych Oferenta, na terenie Gminy Miejskiej Kraków", w okresie od 1 kwietnia 2018r. do 30 września 2020r. Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

www.krakow.pl                      ngo.krakow.pl

 

PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa to działanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które ma na celu wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących. 
Program skierowany jest do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji i uzyskują dochód nieprzekraczający:

1.542,20 zł dla osoby samotnie gospodarującej,

1.161,60 zł dla osoby w rodzinie.

Aby otrzymać pomoc żywnościową należy:

 • Zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) właściwego dla miejsca zamieszkania lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.
 • Jeśli spełniamy wskazane kryteria, otrzymujemy skierowanie, które umożliwia odbiór we wskazanym na skierowaniu miejscu.

Pomoc żywnościowa w gminie miejskiej Kraków przekazywana jest za pośrednictwem w współpracującej z Bankiem Żywności w Krakowie Organizacji Partnerskiej Lokalnej Fundacji Po pierwsze CZŁOWIEK. Pomoc udzielana jest w formie paczek żywnościowych lub posiłków.

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE

W ramach programu realizowane są również zajęcia dla osób zakwalifikowanych do projektu. Mają on formę bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących:

 • Przygotowania posiłków,
 • Dietetyki oraz zdrowego odżywiania,
 • Sprawnego zarządzania budżetem domowym,
 • Zapobiegania marnowaniu żywności,
 • Inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym, akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.

Działania realizowane są przez Bank Żywności w Krakowie w siedzibie OPL lub w miejscu wyznaczonym przez organizację. Uczestniczą w nich podopieczni, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronie internetowej Banku Żywności w Krakowie.

Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ.

PODPROGRAM 2020

Podprogram 2020  jest kontynuacją poprzednich Podprogramów. Celem programu jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach towarzyszących.

OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: grudzień 2020 - wrzesień 2021

ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH: 

Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym w formie paczek żywnościowych lub posiłków:

Paczka żywnościowa – to minimum kilka artykułów spożywczych (co najmniej 3) składających się z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo, a wchodzących w skład zestawu.

Posiłek – to każde danie (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek lub kolacja) przygotowane w OPL np. jadłodajniach, schroniskach, noclegowniach dla osób bezdomnych,
z wyłączeniem świadczenia usług firm zewnętrznych (np. catering).

Zestaw roczny artykułów spożywczych w Podprogramie 2020 obejmuje żywność o łącznej wartości ok. 42,87 kg na osobę, w tym:

 1. 1.      Artykuły warzywne i owocowe:

1) groszek z marchewką 3,2 kg,

2) koncentrat pomidorowy 1,12 kg,  

3) buraczki wiórki 1,40 kg,

4) powidła śliwkowe 1,50 kg,

5) mus jabłkowy 1,44 kg 

 1. 2.      Artykuły skrobiowe:

6) makaron jajeczny 5 kg,

7) płatki owsiane 1 kg,

8) ryż biały 2 kg,

9) kasza jęczmienna 1,50 kg,

10) herbatniki maślane  0,40 kg,

11) kawa zbożowa rozpuszczalna 0,60 kg,

 1. 3.      Artykuły mleczne:

11) mleko UHT 7 l,

12) ser podpuszczkowy dojrzewający 1,6 kg,

 1. 4.      Artykuły mięsne:

13) szynka drobiowa 2,40 kg,

14) szynka wieprzowa 1,80 kg,

15) pasztet drobiowy 0,32 kg,

16) filet z makreli w oleju 1,19 kg,

 1. 5.      Cukier:

17) cukier biały 4kg,

18) Miód nektarowy 0,50 kg

 1. 6.      Tłuszcze:

19) olej rzepakowy 4 l,

 1. 7.      Dania gotowe:

20) Fasolka po bretońsku  1,40 kg.

 

Podsumowanie Podprogramu 2019

W ramach Podprogramu 2019 Fundacja Po pierwsze Człowiek objęła wsparciem żywnościowym 115 osób przekazując 8,28 ton żywności w formie paczek 548  i/lub posiłków 27 447.

Podsumowanie Podprogramu 2018

W ramach Podprogramu 2018 Fundacja Po pierwsze CZŁOWIEK objęła wsparciem żywnościowym 99 osób w formie paczek oraz 130 osób skierowanych do pomocy w formie posiłków, przekazując ok. 8 ton żywności. Żywność z Podprogramu 2018 została użyta do przygotowania ok. 4100 posiłków

We współpracy z Bankiem Żywności dla osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono warsztaty edukacyjne: kulinarne, żywieniowe, ekonomiczne oraz dotyczące marnowania żywności.

Dodatkowo Fundacja Po pierwsze CZŁOWIEK realizowała działania towarzyszące niefinansowe takie jak: spotkania popołudniowe (rękodzieło - decoupage, pokazy filmowe, spotkania biblijne), grill, śpiewanie patriotyczne, Msza św. w intencji Ubogich, rekolekcje, wspólne przeżywanie Świąt Wielkanocnych i Świąt Bożego Narodzenia i in.

 

 

 

Zadanie publiczne z zakresu pomocy społecznej pod nazwą „WIGILIA JAK W DOMU.Wieczerza wigilijna dla osób/rodzinbędących w trudnej sytuacji życiowej, bezdomnych i samotnych”. Realizowana od 1 listopada 2018 r. do 31 grudnia 2018 r.przez Fundację Po Pierwsze Człowiek, zostało dofinansowane ze środków Wojewody Małopolskiego.

Zadanie publiczne z zakresu pomocy społecznej pod nazwą "Boże Narodzenie świętujemy razem. Święta dla osób/rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej, bezdomnych, starszych i samotnych”, realizowane od 1listopada 2019 do 31 grudnia 2019r. przez Fundację Po pierwsze CZŁOWIEK, zostało dofinansowane ze środków Wojewody Małopolskiego. 

Zadanie publiczne z zakresu pomocy społecznej pod nazwą "Wigilia 2020 dla potrzebujących”, zrealizowane od 1 listopada 2020 do 31 grudnia 2020r. przez Fundację Po pierwsze CZŁOWIEK, zostało dofinansowane ze środków Wojewody Małopolskiego.

Zaprzyjaźnione linki